تماس گرفتن ایران اعتماد روزنامه خبر

تماس گرفتن: ایران اعتماد روزنامه خبر روزنامه های امروز

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی سیگنال های متناقض آمریکا به کشور عزیزمان ایران

اظهارات دیشب رییس جمهوری آمریکامبنی برگفت وگو باایران بدون هیچ گونه پیش شرطی ودرعین حال ارایه پیش شرط هایی از سوی وزیرامورخارجه دولت ترامپ، نشان از تناقض و ابها

سیگنال های متناقض آمریکا به کشور عزیزمان ایران

سیگنال های متناقض آمریکا به ایران

عبارات مهم : ایران

اظهارات دیشب رییس جمهوری آمریکامبنی برگفت وگو باایران بدون هیچ گونه پیش شرطی ودرعین حال ارایه پیش شرط هایی از سوی وزیرامورخارجه دولت ترامپ، نشان از تناقض و ابهام در سیاستگذاری ها در واشنگتن دارد.

به گزارش ایرنا، سیاست خارجی دولت ترامپ درقبال ایران، امروز خود تبدیل به یکی از معماهای سیاسی و رسانه ای دنیا شده است هست؛ سیاستی که شاید بتوان گفت واژه تناقض و تضاد عالی ترین گزینش باشد.

در حالیکه ‘دونالد ترامپ’رییس جمهوری آمریکا بعدازظهر دوشنبه(دیروز)به وقت محلی درنشست یکسان خبری با ‘ژوزپه کونته’ نخست وزیر ایتالیا بر دیدار با رییس جمهوری کشور عزیزمان ایران بدون هیچ پیش شرطی تاکید کرد، این موضع گیری چند ساعتی دوام نیاورد و ‘مایک پمپئو’ وزیر امورخارجه آمریکا از بیانات مدیر کاخ سفید مبنی بر آمادگی جهت دیدار و مذاکره بدون پیش شرط با رهبران ایران، حمایت کرد؛ ولی علی رغم مقام بالادست خود محورهایی (شرط هایی) جهت این دیدار گذاشت.

سیگنال های متناقض آمریکا به کشور عزیزمان ایران

ترامپ درکنفرانس خبری بانخست وزیر ایتالیا در پاسخ به پرسشی راجع به امکان مذاکره با ایران، مدعی شد که اگر رهبران کشور عزیزمان ایران بخواهند دیدار کنند، هیچ پیش شرطی نخواهد داشت و هر وقت بخواهند با آنها دیدار می کنم.

اما پمپئو درست چند ساعت بعد از سخنان رییس جمهوری آمریکا در مصاحبه با شبکه خبری «سی ان بی سی» گفت: ما پیشتر هم این را گفته بودیم. مدیر جمهوری با نشانه حل مشکلات، خواستار برگزاری این دیدارها هست. پمپئو البته با ارایه محورهایی گفت:اگر ایرانی ها تعهد نشان دهند که می توانند تغییرات اساسی در واکنش‌ها با مردم ارزش داشته باشند، رفتارهای سوء خود را کم کردن داده و وارد توافقی واقعی در حوزه منع گسترش تسلیحات هسته ای شوند، آن وقت می توان جهت گفت وگو آماده شد.

اظهارات دیشب رییس جمهوری آمریکامبنی برگفت وگو باایران بدون هیچ گونه پیش شرطی ودرعین حال ارایه پیش شرط هایی از سوی وزیرامورخارجه دولت ترامپ، نشان از تناقض و ابها

به نظر می رسد که پمپئو تلاش دارد تا ماهیت و ابعاد گفت و گوهای احتمالی دوجانبه را به ماهیت و الگوهای ‘تغییر رفتار’ کشور عزیزمان ایران پیوند دهد. الگویی که ماهیت و الگوی واکنش‌ها سیاست خارجی آمریکا در قبال کشور عزیزمان ایران را جهت 4 دهه شکل داده است.

البته وزیر خارجه ایالات متحده پیش از این نیز 31 اردیبهشت در سخنانی درمحل اندیشکده «هریتیج» 12سرفصل و پیش شرط را جهت اغاز مذاکرات دیپلماتیک آمریکا باایران بعد از خروج از برجام را ارایه داده بود.

این در حالی است که با خروج آمریکا از توافق برجام در 18 اردیبهشت، سطوح اصطکاک میان کشور عزیزمان ایران و امریکا با شیب ملایمی زیاد کردن یافت و ترامپ اعلام کرد که تحریم های این کشور علیه کشور عزیزمان ایران در 15 مرداد و 13 ابان در حوزه های متفاوت باز خواهد گشت.

سیگنال های متناقض آمریکا به کشور عزیزمان ایران

‘محمدجواد ظریف’ وزیرامورخارخه کشور عزیزمان ایران در 30خرداد با ارایه 15سرفصل به درخواست های دوازده گانه پمپئو پاسخ داد و تأکید کرد که واشنگتن باید به فهرست بلندی از اشتباهاتی که در گذشته انجام داده اعتراف کند.

پیش از مصاحبه دیشب وزیرخارجه آمریکا، ‘حمید ابوطالبی’ مشاور رییس جمهوری سه شنبه شب بعد از بیانات مدیر جمهوری آمریکا مبنی بر آمادگی جهت دیدار با سران کشور عزیزمان ایران «در هر زمان» و «بدون هرگونه پیش شرطی» در صفحه شخصی خود نوشت: کسانی که به گفت وگو به عنوان روش حل اختلافات درجوامع متمدن باور دارند، باید به ابزار آن هم ملتزم باشند. احترام به ملت بزرگ ایران، کم کردن خصومت ها و بازگشت آمریکا به برجام، هموارکننده مسیر سنگلاخ کنونی است.

اظهارات دیشب رییس جمهوری آمریکامبنی برگفت وگو باایران بدون هیچ گونه پیش شرطی ودرعین حال ارایه پیش شرط هایی از سوی وزیرامورخارجه دولت ترامپ، نشان از تناقض و ابها

اگرچه در نظام سیاستگذاری آمریکا کمتربا پدیده خروج از استراتژی مواجه هستیم، ولی به نظر می رسد که گاهی رییس جمهوری به خاص ترامپ، نقش خود را به عنوان عالی ترین مقام اجرایی کشور بالاتر از دیگر ساز و کارهای سیاستگذاری مانند کنگره و وزارت امورخارجه این کشور می بیند. نمونه ای که درنشست سنگاپور و هلسینکی به خوبی قابل مشاهده بود.

البته در میانه کشمکش های داخلی در دولت ترامپ بر سر اینکه آمریکا چگونه باید با کشور عزیزمان ایران مذاکره کند، واکنش‌ها ترامپ خالی از انگیزه های داخلی و کم کردن تنش های خارجی در بعد زمینه بین المللی نبوده است.

سیگنال های متناقض آمریکا به کشور عزیزمان ایران

سخنان رییس جمهوری آمریکا درحالی بیان می شود که آمریکا و دنیا با دو عنوان مهم روبه رو هستند؛ انتخابات میان دوره ای کنگره و شدت یافتن جنگ تجاری میان آمریکا، چین و اروپا.

درحوزه داخلی دولت ترامپ انتخاباتی آینده ساز را پیش رو دارد؛انتخاباتی که درآن مطابق باسنت سیاسی، اکنون وقت شکست جمهوری خواهان فرا رسیده است.

سنت سیاسی در امریکا نشان می دهد عموما حزب رییس جمهوری در نخستین انتخابات میان دوره ای شکست می خورد و کنترل کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) را به حزب رقیب واگذار می کند. به نظر می رسد که اکنون وقت شکست جهوریخواهان در انتخابات میان دوره ای کنگره در آبان ماه فرارسیده باشد.

اما ترامپ می کوشد تا پیش از شروع کارزارهای انتخاباتی، حزب و رییس جمهوری جمهوریخواه را به عنوان یک نقطه کانونی کم کردن تنش ها و چالش های سیاست داخلی و سیاست خارجی معرفی کند. روندی که پیش از این، در کارزارهای انتخاباتی ریاست جمهوری نیز رخ داده و ترامپ با محور قرار دادن عنوان ایران، بعضی از گروه های ذی نفوذ مانند آیپک (کمیته روابط عمومی آمریکا- اسرائیل) را به خود جلب کرد.

اما در عنوان دوم امریکا خود به عنوان محور تشدیدکننده جنگ تجاری با چین و متحدان اروپایی خود است و با شدت یافتن جنگ تجاری فضای جهت تحرک عملیاتی آمریکا در فضای تحریم کم کردن می یابد؛ در این اوضاع چین، اتحادیه اروپا، هند و شرق آسیا تحت تاثیر پیوندهای اقتصادی و جنگ تعرفه ها تلاش خواهند داشت تا جهت منافع اقتصادی، سیاست عبور از تحریم ها در دستورکار قرار دهند.

بنابراین، در یک فضای متناقض، همراه با یک سیاست متناقض، چشم انداز نیز پرابهام خواهد بود وبه نظر می رسد که دولت ترامپ با کم کردن از حرارت درمواضع به دنبال حفظ وجهه و پرستیژ صلح طلبانه و بازگذاشتن مسیرهای دیپلماتیک ورای تهدیدهای سیاسی و تحریم های اقتصادی است.

واژه های کلیدی: ایران | سیاست | سیاسی | آمریکا | ایرانی | دولت ترامپ | دونالد ترامپ | ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz